Kolay Yıka

Kuru temizleme işlemi, günümüzde sanıldığının aksine yüksek maliyetleri olan bir temizlik işlemi değildir. Bu kesinlikle çok bilinen bir yanlıştır. Geçmiş yıllarda kuru temizlemeci olarak tabir edilen zanaatkarların sayılarının az olması nedeniyle,  ortalamanın üstünde fiyat ile yapılmış işlemler, günümüzde yanlış olan bu algının yayılmasının nedeni olmuştur.Gelişen teknoloji sayesinde artık kuru temizleme işlemi hem kolay ulaşılabilir, hem de makul fiyatlar ile elde edilebilir  bir hizmet niteliği taşımaktadır. Sağladığı kolaylık yanında bu ücretler devede tırnak kalır.

Kuru temizleme fiyatları makul duruma geldikçe, hedef müşteri kitlesinin de ilgisini çekmeye başladı.Hal böyle olunca, hemen her caddede en az bir kuru temizlemeci görülmeye başlandı. Bu kesinlikle bir rekabet ortamı yarattı ve rekabetin olduğu yerde kalite artar.Peki kuru temizleme işleminin bu kadar tercih edilmesinin sebebi nedir ? Kuru temizleme işlemi avantajlı bir hizmet midir ? 

Kuru temizleme işlemi , tahmin edilenden çok daha fazla olumlu etkilere sahip.Kuru temizleme avantajları arasında göze ilk çarpan şüphesiz ki zamanın ekonomik şekilde kullanılmasıdır.Teknolojinin hızına yetişmeye çalışan çağ insanı, yoğun iş temposu ve artan iş gücü sebebi ile iş dışındaki yaşantısında yapması gereken işlemleri zamanında yerine getirmek konusunda güçlük çekmektedir.Bulaşıktan ev temizliğine , kişisel bakımdan kendine vakit ayırmaya kadar olan her alanda zaman problemi yaşanmaktadır.Elbette tekstil ürünlerinin temizliği de buna dahildir.Evlerde bulunan çamaşır makineleri birçok ihtiyacı gidermeyi mümkün kılsa da, tekstil ürünlerinin zamanla aşınmasına sebep olmaktadır ve bunu hiçbir tekstil markası önermez.Bir tekstil ürünü satın aldıktan sonra , birkaç yıkamadan akabinde eskisi gibi görünmediğini defalarca fark etmişsinizdir.Bunun sebebi çamaşır makinelerinin her tekstil ürününün hassasiyetini algılayamaması ve elbette temizlik ürünlerinin yıpratıcılığıdır.Evlerde bulunan çamaşır makinesinin aldığı suyun sertliğinden, deterjanın renk deforme etme durumuna kadar birçok etken çamaşırların sağlığını hızlıca bozabilmekte.Ancak kıyafetlerinizin temizliği için kuru temizleme yöntemini tercih ettiğinizde bu durum ile karşılaşmanız neredeyse imkansızdır.Zira kuru temizlemecilerin dikkat ettiği ilk özellik, çamaşırın hangi yıkama metotlarına uygun olduğudur ve bu konuda bir çok kuru temizleme şirketi size garanti verir.Müşterilerin temizlenmesi için teslim ettiği ürünler, tek tek renklerine ve etiket prosedürlerine göre sınıflandırılarak temizleme işlemi sağlanır.Diğer yandan kuru temizleme makineleri ev tipi temizlik makinelerinin sahip olduğu özelliklerin tersine, buharlı temizleme işlemi yapmaktadırlar.Buharlı temizleme işlemi, suyun deforme edebileceği renkleri yıpratmaz, aksine korur.Dolayısıyla tekstil ürünlerinizin renklerinin solmasından korkuyor, eskimiş görüntü almasını istemiyorsanız ; bulunduğunuz yere yakın bir kuru temizlemeci keşfetmeniz çamaşır temizliğiniz için yapmanız gereken ilk işlemdir.

   Zamandan tasarruf ve tekstil ürünlerinin sağlığını koruma, kuru temizlemenin faydaları arasındayken, diğer yandan bazı kıyafetleri evde yıkamanız mümkün değildir. Bunlara örnek olarak kıravatlar, eşarplar ve takım elbiseler olabilir. Bunun yanı sıra Kuru temizlemecilerin en sık karşılaştığı ürünlerden biri de gelinliktir.Birçok insan gelinliklerini ilk günkü gibi muhafaza etmek ister ya da aksine artık kullanımına ihtiyaç duyulmadığı için elden çıkarma girişiminde bulunur.Ancak gelinliklerin genellikle beyaz olduğu varsayılınca, şiddetli lekeler edinmesi de oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.Bu lekeleri piyasada bulunan deterjanlar ile çıkarmanız imkansızdır.Oysa kuru temizlemecilerde bulunan özel leke çıkarıcı ürünler, çıkmayacağı düşünülen lekeleri sanki hiç oluşmamışçasına çıkarır.Bu özel leke çıkarıcı ürünler, giyim ürünlerinin özelliklerine göre üretilmiştir ve bu yüzden ürüne herhangi bir zarar vermez.Deforme etmeden leke çıkarma özelliği sayesinde kullanılan leke çıkarıcılar, kuru temizlemeci tercih etmenin önemli sebepleri arasında yer alır. Hiç kimse bu özel günlerinden kalan özel anılarını ziyan etmek istemez. Bunun yanı sıra özellikle gelinlik gibi çok katlardan oluşan kıyafetlerin ütülenmesi oldukça zor ve zaman alıcıdır.Yine ev tipi ütülere karşın, kuru temizlemeci içerisinde bulunan ütü modelleri yüksek buhar kapasitelidir ve bu yüzden daha net,kalıcı nitelikte görünüm sağlarlar.Yani insanın kendi evinde tüm bu işlemleri uygulaması neredeyse imkansızdır. Bunun sebebi kuru temizlemecilerde kullanılan oldukça pahalı sanayi tipi makineleri şüphesiz evlerimizde bulunduramayacak olmamızdır. Zira kişinin uygulamaya çalıştığı işlem koca bir günden fazla zaman alabileceğinden, yeterli miktarda ücret karşılığında bu başarılı hizmetten yararlanmak oldukça mantıklı ve birçok açıdan daha tasarrufludur.

Gelinlik kuru temizleme işlemi için en çok tercih edilen ürünlerden biri olsa da onu takip eden başka bir tekstil ürünü daha var.Elbette takım elbiseler! Erkek giyiminde oldukça sık tercih edilen takım elbiseler, kişiyi özenli ve temiz gösterme etkisine sahip. Birçok moda ve tekstil dergisi  sayısında dahi bu konu hakkında içerikler oluşturulmuştur.Ancak takım elbiselerin temizliği için aynı pozitif etkenlere yer vermek zor.Özellikle ceket gibi tekstil ürünlerinin içinde bulunan astar kısımları, ürünün en hassas olduğu yerdir.Astarlı bir takım elbiseyi kuru temizleme işleminden mahrum ederek, evde temizlemeye çalışmak sonucu olmayan vahim bir eylem olacaktır.Zira bu işlemi evde uygulamak çok fazla vakit alacakken, sonucundan memnun kalmanız pek olası görünmüyor.Kuru temizlemeci zanaatkarların özellikle takım elbiseler için uyguladığı temizlik işlemleri, ürünleri deforme etmezken oldukça başarılı bir temizlik sağlar.Takım elbiselerin kuru temizlemeci dükkanlarında temizlenmesi, bu ürünlerin ömrünün tükenmemesini sağlayacaktır.Bu noktada kuru temizleme avantajları arasında bulunan en güzel özellik , giyim ürünlerinizin ömrünün hiç bitmeyecek olmasıdır!

Bahsedilen tüm bu ekonomiklik, sağlıklı tekstil ürünleri ve daha az efor ile daha başarılı sonuç alma işleminin yanı sıra, bazı kıyafetler vardır ki onları yalnızca kuru temizleme işlemi ile temizleyebilirsiniz.Bu tarzda tekstil ürünlerin üzerinde genellikle “dry cleaning only” ibaresi bulunur.Bu ibare ;  normal temizlik işlemi uyguladığınız taktirde, bunun sonucunda sahip olduğunuz kıyafetten eser kalmayacağının habercisidir.Bu yüzden aldığınız tekstil ürünlerinin etiketlerini kontrol ederek, gerekli temizlik işlemini gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Kuru temizleme makinelerinin dikkat çeken özelliklerinden biri de oldukça geniş derinlik kapasitesine sahip olmasıdır.Geniş kapasitesi sayesinde çamaşır makinesinde yıkayamayacağınız birçok ürünün temizliğini, kuru temizleme ile güvenle sağlayabilirsiniz.Örneğin çıkarılabilir koltuk döşemeleri ve ya koltuk örtüleri evlerin en hızlı kirlenen parçalarından biridir.Bu tarz ürünleri çamaşır makinesine sığdıramaz ve temizleme işlemi için çok fazla çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Tabi kuru temizleme işlemini tercih etmezseniz!Bu gibi işlemlerde en yakın kuru temizlemeciyi aramak yerine,evde kendi kendinize temizlik işlemini sağlamaya çalışırsanız ne olur? Öncelikle muhtemelen istediğiniz sonucu alamazsınız. Diğer yandan, harcadığınız efor ve piyasadaki temizlik ürünleri ile, kuru temizleme işlemine vereceğiniz miktardan çok daha fazlasını feda etmek zorunda kalırsınız.

Bunca farklı leke çeşidini evinizde olduğundan daha az sürede çıkarmayı nasıl başarıyorlar?Kuru temizlemeciler garantili temizlik konusunda kendilerine güveniyor çünkü bu işi ciddiye alarak yapmalarının sonucunda her leke çeşidi için ayrı ayrı kimyasallar oluşturuyorlar. Örneğin meyve suyu ve ya mürekkep gibi lekeleri yok etmede farklı, bitkisel ve ya diğer yağ çeşitlerini çıkarmakta farklı kimyasal bileşenleri oluşturuyorlar.Evlerinizde bu bileşenlerin her birinin bulunulurluğunu sağlamak ise oldukça fazla maliyeti olan bir durumdur. Bunun yanı sıra kuru temizleme sıvılarını temin edebileceğiniz yerleri bulmak da oldukça zor ve külfetli bir işlemdir. Dolayısıyla her işlemde, aslında kendi kendinize uygulayacağınız leke çıkarma işlemi için daha ekonomik miktarlar ödemiş oluyorsunuz.

Örneğin pas lekesi oluşmuş bir kıyafetinizi düşünün.Yüksek miktarlarda ödeme yaptığınız bu giyim ürününü muhtemelen lekesi çıkmayacağı için çöpe atmayı düşünürdünüz.Böylelikle dolabınızdan sürekli eksilen kıyafetleriniz olduğunu fark etmişsinizdir.Ancak en imkansız gördüğünüz lekeleri kuru temizlemecilerden alacağınız hizmet ile çıkarmış olarak, yeni kıyafet alma derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Bunların dışında acilen temizlenmesi gereken bir kıyafetiniz varsa ve oldukça az vaktiniz varsa yine yardım isteyeceğiniz ilk durak kuru temizlemecilerdir.Kuru temizleme mağazasında uygun boşluk olduğu taktirde, imkansız görünen sürelerde çamaşırlarınız oldukça temiz ve özenli bir şekilde sizlere sunulur.Eğer sürekli olarak hizmet alış verişinde bulunduğunuz bir kuru temizleme firması olursa, sizin için çeşitli inisiyatifler kullanarak işleminizi zamanında gerçekleştirmesi de kuru temizleme kullanmanın avantajları arasında yer alır.Böylelikle istediğiniz kıyafeti kirli olduğu için giyememenin verdiği negatif durumu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Kuru Temizleme işlemi dışarıdan bakıldığında oldukça basit görünebilir.Yurt dışında hemen her evin aktif olarak kullandığı bu hizmetin içerisinde beklediğinizden çok daha fazla özen ve emek vardır.Her çamaşırın kendi rengine, dokusuna, parlaklığına, ütü ısısına yani kısacası ihtiyaçlarına göre deforme edilmeden temizlendiği bu hizmetin oldukça makul fiyatlarda olduğu göz önünde bulundurulduğunda , vazgeçilmez bir hizmet dalı olduğu göze çarpıyor.Temposu yüksek günlük hayatınızda vaktiniz yoksa, enerjiniz az ise fakat buna rağmen  çamaşırlarınızın ilk günkü gibi aydınlık, canlı , parlak görünmesini istiyorsanız ; evinize yakın bir kuru temizlemeci ile analaşmanız , bir stres konusunu daha ortadan kaldıracaktır.Kuru temizleme fiyatları hakkında çekinceleriniz var ise internet üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz fiyat analizlerine bakabilir, en uygun kuru temizlemeci için karar vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Ücretsiz Üye Olun

Geniş bayi ağımızla uzman kuru temizleme, ütü ve yıkama hizmeti veriyoruz.

Üye Olun