Kolay Yıka

Bizler toplum olarak hangi işi yapıyor olursak olalım; hangi sektörde hizmet ya da ürün satın almaya kalkarsak kalkalım; daima o sektör ya da hizmet grubunda müdavimci olmayı  tercih ederiz.  Kendimizce bunun birçok gerekçeleri vardır ve bu gerekçeler her zaman haklı nedenler üzerine kuruludur. Ama bu gerekçeleri sıralamaya başladığımızda altında  güven duygusunun ,  ürün ve hizmet kalitesinin, müşteri olarak karşılanmanın ötesinde arkadaşça bir anlayışın ön plana çıktığını görürüz.    

Kuru Temizleme Müdavimcileri 

Sanırım bu durum kuru temizleme sektörü için de söylenebilir. Müdavimci tayfanın vazgeçilmez uğrak yerlerinden birisi de işte bu kuru temizleme dükkanlarıdır. Ama bu sektörün diğer sektörlerden ayrılan  belli başlı  bazı özel durumları vardır.  Satın aldığınız herhangi bir kıyafeti,  yıllar sonra  nereden ve kaç liraya aldığınızı büyük bir ihtimalle  hatırlamayacaksınız. Ama o kıyafeti hangi kuru temizleme dükkanına götürdüğünüzü, kuru temizleme dükkanındaki adamın size yaklaşımını, kıyafetiniz konusunda size verdiği önerileri; hatta temizliği yapılmış kıyafetiniz konusunda kumaşın kalitesinden bu kumaşların tarihçesine varana kadar birçok şeyi işitmiş de olacaksınız. Bazı kuru temizlemeciler kıyafetinizin bakımı konusunda size öyle önerilerde bulunurlar ki; bu önerileri yerine getirmediğinizde  size dostane çıkışmalarıyla artık sizden biri haline gelirler.

Bu anlattıklarımız elbette  işini profesyonelce yapan kuru temizlemeciler için geçerli. Size nasıl bir hizmet sunulduğunu anlamak için kuru temizleme konusunda bazı teknik bilgileri ve kuru temizlemenin hangi aşamalardan geçtiğini bilmeniz  de gerekiyor.

Kuru Temizleme Aşamaları

Kuru temizleme farklı yöntemler geliştirilerek yapılan bir temizlik türüdür. Teknik olarak ve amaç itibariyle ev gibi ortamlarda yapılması mümkün değildir.  Giysilerin ve ev tekstili dediğimiz ürünlerin su kullanılmadan çeşitli  çıkarıcı kimyasallarla yıkanmasına kuru temizleme diyoruz.  Kuru temizleme yapılacak ürünlerin çoğu su ile çıkması mümkün olmayan, giysi ya da ev tekstil ürünlerinin çekme bozulma ihtimalllerini ortadan kaldırmak için yapılır. Bazı kumaşlar  su ile temas ettiğinde kısa sürede deforme olabilirken; bazıları ise  iplik yapılarının hassasiyeti dolayısıyla çok kolay yırtılabilmektedir. Deri kumaşlarsa daha farklı hassasiyet özelliklerine sahiptir ve  kuru temizleme,  bu hassasiyetler gözetilerek yapılır.

Kuru temizleme yapılması için verdiğimiz ürünler, öncelikle   kuru temizleme kalfa ve ustaları tarafından hem fiziksel hem de teknik olarak kontrol edilir. Ustalar giysilerin ya da ev tekstili ürünlerinin kuru temizlemeye uygun olup olmadığını teknik ve fiziki olarak anlamaya çalışırlar. Bu uygunluk için ustalar ürünlerin çok fazla yıpranmamış olmasına bakarak; eğer giysi ya da ev tekstili ürünler kuru temizlemeden sonra yırtılma hassasiyeti gösterecekse bu ürünler haklı olarak kuru temizlemeye dahil edilmezler. 

İkinci olarak, ürünün üzerinde bulunan lekelerin, kuru temizleme aşamasında çıkmalarının mümkün olup olmadığıyla ilgili bir incelemedir. Çoğu leke kuru temizleme işlemi sırasında kolaylıkla çıkar. Ama bazı lekeler, kimyasal bileşik  içeriyorsa  hem giysi üzerinde leke bırakmış hem de kimyasal bileşiği dolayısıyla ürüne kalıcı bir zarar vermiştir. Bu tip ürünler de kuru temizleme işlemi dışında tutularak  kuru temizlemeden  ayrılır.

Eğer ürün kuru temizlemeye uygunsa  kumaş cinsi ve rengine göre bir ayrıştırmaya girer. Genel temizliği yapılacak ürünlerle üstünde leke ya da kir bulunan  ürünler arasında da bir ayrışma söz konusu olacaktır. Üstünde leke bulunan ürünler için kumaşın  ve lekenin türüne göre kuru temizlemeden önce  kimyasal bir leke çıkarma işlemi yapılır. Böylelikle lekenin bu kimyasal içerikle çıkması sağlanarak ürün, kuru temizlemeye hazır hale getirilmiş olur.  Kuru temizlemede ön leke çıkarma işlemi ayrı bir uzmanlık alanı gerektirir ve ancak leke çıkarma konusunda deneyimli, kumaş ve tekstil ürünü çeşitlerine göre  hangi kimyasal solüsyonları  kullanacağını bilen kişiler yapabilir. 

Kuru Temizlemede Hijyen ve  Kalite Nereden Başlar

Kuru temizleme gibi  uzmanlık,  hassasiyet ve  titizlik gerektiren bir sektörde acaba hijyenden neyi kastediyoruz. Hijyen, teslim ettiğiniz ürünlerden bu  ürünlerin kuru  temizlemesinin yapıldığı dükkanlara, bu dükkanlarda kullanılan kuru temizleme  malzemlerinden, eğer evlere servis hizmeti veriliyorsa servis araçlarının temizliğine, oradan da çalışan kişilerin temizlik alışkanlıklarına varana kadar birçok şeyi kapsamaktadır. 

Kalite ise almış olduğunuz  hizmetin hem iletişim hem de ürün memnuniyetini ifade etmektedir. Dilerseniz önce kuru temizlemedeki hijyen konusunu daha sonra da kaliteden neyi kastettiğimizi anlatmaya başlayalım.  

Kuru temizlemeciye teslim ettiğiniz  giysileriniz ya da ev tekstili herhangi bir ürününüzün çok temiz olması ya da üstünde leke  ve rutubet bulunmaması pek mümkün değildir.  Ama bütün bunlara rağmen  teslim ettiğiniz ürününüz küf kokmadığı halde gereken işlemler yapılmış, mesela ürünün herhangi bir yerindeki leke çıkarılmış olsun; ama yine de daha önce ürününüzde bulunmayan bir küf kokusu alıyorsanız, hiyyenik anlamda bir sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. 

Sadece bu da değil; küf kokusunun dışında henüz kuru temizlemesi yapılmamış ürünler arasından yayılan ağır bir kokunun da  bakımı yapılmış ürününüze sinme ihtimali vardır.

Kuru temizlemeci dükkanlarında kuru temizleme  işlemi  görmüş ürünlerle, görmemiş ürünler ayrı yerlerde muhafaza edilir. Eğer bu  muhafaza alanları birbirine çok  yakınsa, nadiren de olsa ürününüzde daha önce bulunmayan kokular almanız münkündür  ve bu kuru temizleme dükkanının hijyen konusunda sıkıntıları olduğunu düşünebilirsiniz. 

Her kuru temizleme dükkanı geniş ve ferah bir alana sahip olmayabilir. Ama bu dükkanlar bölümler halinde düzenli bir şekilde dizayn edilmiştir. Temiz ve kirli ürünler arasında herhangi bir hava geçirgenliği söz konusu değildir. Temizliği yapılmış, müşteriye verilmeye hazır ürünlerle kuru temizleme işlemi görmemiş ürünlerin ayrı yerlerde muhafaza edildiğine, hatta ürününüzün bir ambalajın içinde diğer ürünlerle temas etmeyecek şekilde saklandığından emin olmalısınız. 

Bunun yanında tıkış tıkış; içeri girdiğinizde nefes almakta bile zorlandığınız kuru temizleme dükkanlarını tercih etmeyin. Ayrıca kuru temizlemede kullanılan malzeme ve teçhisatları görme şansınız olmayabilir; ama ürünün teslim alındığı yerin temiz olup olmaması  kuru temizleme dükkanının hijyeni konusunda  size bir ön bilgi sağlayacaktır. 

Kaliteli bir hizmet alıp almadığınızı daha ilk dakikada anlarsınız, desek sanırım çok iddialı bir söz söylemiş oluruz. Bazı insanlar iletişim konusunda çok iyidirler. Ağızları iyi laf yapar ve size  sanki kuru temizleme hakkında değil de nadir bulunan bir uçak parçasının nasıl üretildiğini anlatır gibi profesyonel  edayla  kuru temizlemeden bahsettiklerini görürsünüz. Aslında size kuru temizleme hakkında bilgi veriyor oluşu sizin lehinizedir ama bu bilgiyi size sunuyor olmaları bu konuda yeterli olduklarını asla göstermez. 

Kaliteli hizmet alıp almadığınız  konusunda yapmanız gereken şeyler oldukça basittir. Kendinize sıralı olarak şu soruları sormanız  yeterli olacaktır. 

Kuru temizlemeye verdiğim  gömlek ya da elbisede bulunan  leke çıkmış mı?

Üründe gözüme çarpan herhangi bir yıpranma ya da yırtılma var mı?

Takım elbisemin ütüsü  itinalı bir şekilde yapılmış mı?

Kuru temizlemesi yapılmış ürünümden farklı ya da rahatsız edici bir koku alıyor muyum?

Kuru temizlemeci ekstra bir hizmet vermediği halde  benden ek ücret talebinde bulunuyor mu?

Ürünüm zamanında teslim edildi mi?

Paket satın alma kampanyasından  faydalanıyor muyum?

Son olarak şunu söylemek istiyoruz; temizlik ve kalite istediğiniz gibiyse o kuru temizleme dükkanının müdavimcisi olun ve bu kuru temizleme dükkanını herkese tavsiye etmeyi  de unutmayın.

Ücretsiz Üye Olun

Geniş bayi ağımızla uzman kuru temizleme, ütü ve yıkama hizmeti veriyoruz.

Üye Olun