Kolay Yıka

Çamaşır yıkamak,yaygın bir ev işidir.Nehirdeki kayalardan başlayıp teknoloji ile birlikte aşama aşama programlanmış makinelere geçiş sürecidir.

Kuru temizleme, ise evde çamaşırlara uyguladığımız işlemlerden biraz daha farklıdır.Kuru temizleme, giysileri susuz temizleyen bir işlemdir; su olmadığı için de tüm dünyada kuru temizleme olarak adlandırılır.Şimdi, kuru temizlemeyi mercek altına alıyoruz ve  böylece giysilerinizi temizlemeye götürmeden önce, temizleyicide ve temizleyiciden sonra aklınıza takılan hiçbir şey kalmayacaktır.

Kuru temizleme nedir?

Kuru temizleme tam olarak nedir? ” Muhtemelen kendinize birçok kez sorduğunuz ancak üzerinde pek durmadığınız merak da ettiğiniz bir konudur.

En basit anlamıyla,kuru temizleme, giysileri su kullanmadan temizleme işlemidir.İşlemde suyun olmaması bu temizleme şekline adını vermiştir, ve tüm dünyada da bu böyledir.Kuru temizleme suyun yerine giysileri temizlemek için su bazlı olmayan kimyasal çözücüler kullanılmaktadır.

Kuru temizleme nasıl yapılır?

Profesyonel kuru temizleme işlemi, kuru temizleme mağazasına kirli ya da lekeli giysinizi bırakmanız ile başlar temiz olarak teslim almanız ile sona eren bir süreçtir.Temizlenen her giysi,tekstil için birkaç adım vardır.

1-     Kontrol ve Etiketleme

Her profesyonel kuru temizleyicide her giysi ya da tekstil bir kimlik numarası ile etiketlenir.Bazı temizleyiciler zımbalanmış ya da giysiye sabitlenmiş kağıt etiketler kullanırlar.Bazıları da düzenli müşterileri için ütü ile sabitlenen kalıcı bir barkodlu etiket kullanırlar.Etiketlenme, giysilerinizin size iade edilmesini sağlar.

Giysiler temizlenmeden önce, yırtıklar, eksik ya da kırık düğmeler ve ceplerde herhangi birşey olup olmadığı kontrol edilir.Çıkan herşey müşteriye iade edilir ve temizlik öncesinde bilinen sorunlar not edilir.

2-     Ön Leke İşlemi

Kontrol işleminin bir parçası olarak , temizleyici çamaşırların üzerindeki lekeleri kontrol eder.Belirli bir lekeye neyin neden olduğunu biliyorsanız,temizleyiciye söylemeniz lekeyi çıkarmada son derece yararlı olacaktır. Kuru temizlemenin bu aşaması aynı zamanda iyi bir temizleyicinin hassas düğmelerin zarar görmesini engellemek için çıkarması ya da koruma amaçlı üstlerini kapatma aşamasıdır.

3-     Kuru Temizleme İşlemi

Kirlenmiş çamaşırlar büyük bir tambur makinesine yüklenir ve susuz bir kimyasal çözücü ile temizlenir.Giysiler, kirlerin gevşemesine neden olan bir çözelti içinde nazikçe çalkalanır.Sonra çözücü boşaltılır,süzülür,geri dönüştürülür ve giysiler üzerindeki çözücü kalıntılar bir başka çözelti ile durulanır.

4-     Leke Sonrası

Kuru temizleme işlemi kimyasal çözücü sayesinde yağ bazlı lekelerin giderilmesinde çok iyi sonuç verir.Diğer tip lekelerde ise her zaman aynı etkiyi göstermez.Lekenin çözücü ile çıkmaması durumunda buhar, su veya vakum ile kalan leke izleri giderilir. 

5-     Son İşlem Dokunuşları

Son adım, giysinin giymeye hazır hale getirilmesini içerir.Bu, kırışıklıkların giderilmesi, düğmelerin tekrar takılması ya da tamirat kısmını içerir.Giysiler müşteriye geri verilmek üzere asılır veya katlanır.Sonrasında plastik torbalara konur.Plastik torbalar  kıyafetlerinizi lekesiz bir şekilde eve taşımanıza yardımcı olurlar.Eve gittiğinizde giysilerinizi bu torbadan hemen çıkarmanız giysilerinizin sıkışmış nemden zarar görmesini önleyecektir.

Profesyonel kuru temizlemede kullanılan kimyasalların tarihçesi

Yün sıcak suya maruz kaldığında oluşabilecek büzülmeyi önlemek için amonyağın yün temizlemek için kullanıldığı Roma döneminden bu yana kuru temizleme yapılmaktadır.Daha sonra temizleyici olarak son derece yanıcı ve kullanımı tehlikeli olduğu kanıtlanan benzin ve kerosene gibi petrol bazlı çözücüler kullanılmaya başlanmıştır.

1930’larda, temizleyiciler klorlu bir çözücü olan perkloretilen (perc) veya tetrakloretilen kullanılıyordu. Bu kimyasallar çok etkili temizleyiciler olup günümüzde hala birçok profesyonel kuru temizleme tarafından kullanılmaktadır.Her ikisi de kendine özgü bir kimyasal kokuya sahiptir.1990’larda profesyonel kuru temizciler daha güvenli ve çevre dostu çözeltilere yönelmişlerdir.

Green kuru temizleme, Perc kullanımını içermeyen alternatif bir kuru temizleme yöntemidir. Bu yöntem ev tipi çamaşır yıkmanın daha hafifletilmiş bir versiyonu olan ıslak bir şekilde  temizlemedir. PERC yerine ,bilinen çözücü modelini takip eden üç yeşil temizleme yöntemi; karbondioksit, hidrokarbon veya silikondur.

Islak temizlik, bilgisayar kontrollü yıkayıcılar ve kurutucular ile birlikte su ,evde kullanılan deterjanlardan daha hafif özel deterjanlar, profesyonel pres ve onları tamamlayan ekipmanlar kullanılır.Bu yöntemde tehlikeli kimyasal kullanımı, tehlikeli atık oluşumu, hava kirliliği yoktur.

Karbondioksit (CO2) temizliğinde, deterjanla birlikte temizleme çözücüsü olarak sodayı karbonatlamak için kullanılan toksit olmayan sıvı karbondioksit kullanılır.Her bir giysi yüküyle CO2’nin yalnızca yüzde ikisi havaya karıştığı için küresel ısınma üzerindeki etkisi minimumdur.CO2 temizliği ayrıca, çözücünün ısıtılmasını içeren kuru temizlemeden daha az enerji kullanır.

Hem çevre sağlığı hem de kendi sağlığınız için , kuru temizlemecinize temizleme işlemlerinde hangi yöntemlerin kullanıldığını mutlaka sorun.

Kuru temizleme işleminde kimyasallara maruz kalmamak için almanız gereken önlemler

Green Kuru Temizleme dışında kuru temizleme işleminde kimyasal maddeler kullanıldığı için sağlık açısından çok dikkat edilmelidir.Kuru temizleme işleminde kullanılan çözücüye uzun süre maruz kalmak insan sağlığına zarar verebilir.Kuru temizlemenin rahatlığını yaşarken bu durumun da farkında olmanız gerekir.

İşini bilen kaliteli temizlik maddeleri kullanan ve tüm temizlik maddesinin kalıntılarını giysilerden çıkarabilen profesyonel bir kuru temizleyici kullanın.

Kuru temizlemeden aldığınız giysilerin üzerinde kimyasal bir koku tespit ederseniz bu, kuru temizlemecinizin eksiksiz olmadığı anlamına gelir.

Kuru temizlemeden aldığınız giysileri en az birgün sonra kullanın; bu kimyasalların çamaşırlardan mümkün olduğunca ayrılmasını sağlayacaktır.

Hangi kıyafetlerimi kuru temizlemeye götürmeliyim?

İlk adım etiket kontrolüdür.Çoğu üretici bir giysinin nasıl temizlenmesi gerektiğini giysinin üzerinde bulunan etikette göstermektedir. “Sadece kuru temizleme” diye bir ibare görüyorsanız giysinizi kuru temizlemeye götürmelisiniz.

Herhangi bir nedenden dolayı etiketin üzerinde göremiyorsanız o zaman kumaşa göre giysinize yıkama işlemini uygulayabilirsiniz.

Kuru temizlemeye götürmeniz gereken giysi çeşitleri

Bazı kumaşlar

Yünlü giysiler evde yıkandıklarında büzülür Bazı narin ipekler,kadife, deri, süet vb kumaşlar evde yanlış yıkama sonucu zarar görebilirler.Örme kumaşlar ve açık dokuma kumaşlar yıkanınca uzayabilir.Bu yüzden bu tarz kumaşları kuru temizlemeye götürmenizde fayda vardır. 

Beyaz  giysiler

Sararan beyaz tişörtlerimi nasıl beyazlatabilirim diye mi düşünüyorsunuz?O zaman tişörtleriniz kuru temizlemeye gidebilir.Çünkü kuru temizlemeden gelen donuk ya da soluk beyaz tişörtler saf beyaz renkte çıkıyor.

Payetli ya da boncuklu giysiler

Boncuklu, payetli giysilerin çoğu bir ya da iki yıkamadan sonra bir felakettir.Payetler düşer,boncuklar sökülür.Bu boncukları sabitlemek için kullanılan zincir dikişleri,ilmek yapıları nedeniyle tek bir yerden kopar ancak bir seferde tamamen sökülür.Boncuklu ve payetli giysiler görkemli görünümlerini koruyacak şekilde kuru olarak temizlenmelidirler.

Nakışlı giysiler

Bazı ipliklerin yıkanınca boyalarında akma olur.İşlemeli giysilerinizi en azından bir veya iki kere kuru temizlemeye götürmelisiniz.Metalik renkteki iplikler çoğunlukla evde yıkandığı zaman bir süre sonra parlaklığını kaybeder.

Süslemeli giysiler

Çoğu kıyafet, yıkama ile çözülebilen süslemelere sahiptir.Bu süslemeleri çamaşır makinasında yıkayınca büzülme olur ve zarar görürler.O yüzden dantel, önlük, çiçek süsleri gibi süslemelere sahip kıyafetleriniz de kuru olarak temizlenmelidir.

Boyalı kumaşlar

Boya, kumaşlara extra bir katman ekler.Bu birkaç yıkamada bu boya katmanı kaybolabilir ancak bu boya katmanı, yıkama esnasında boyasını bırakacaktır.Bazı baskılı giysilerde de soyulmalar görülebilmektedir.Her iki tipteki giysilerinizi de bir kaç kez  kuru olarak temizlemekte fayda vardır.

Lekeli giysiler

Giysilerde lekeler kaçınılmazdır.Ancak lekeleri evde,özellikle koyu renkli giysilerde çıkarmaya çalışırken lekenin bulunduğu alanın solması, lekeden bile daha kötü görünen bir durum yaratabilir.Kumaşı evde yıkamaya uygun ancak zor lekeli giysilerinizi ya da tekstilerinizi kuru olarak temizlemek önerilir.  

Ev tekstili

Kuru temizleme, evinizin daha şık görünmesini sağlayacaktır.Ağır ve yıkama sonrası kırışan perdeleriniz ile uğraştıktan sonra bunu anlarsınız.Döşeme, perde, işlemeli ve boncuklu kırlentler, yatak örtüleri, danteller gibi evinizde kullandığınız tekstileriniz kuru olarak temizlenirse  ilk günkü gibi görünürler.

Takım elbiseler, ceketler,üniformalar

Takım elbise, spor yada klasik ceketler ve üniformalarda kumaş ne olursa olsun üzerinizdeki duruşunu korumak için kuru olarak temizlenmelidir.

Bu tarz giysiler hem dış kumaşa hem de astara sahip oldukları için şekillerini korumaları açısından kuru olarak temizlenmelidirler.Smokin ve gelinlikler de bunların arasındadır.

Vintage giysiler

Hepimizin yıllarca korumak istediği ve belki de gelecek nesillere bırakmak istediği değerli kıyafetlerimiz vardır.Giysilerin kumaşları evde yıkamaya uygun olsa da herhangi bir yıpranmaya karşı kuru olarak temizlenmeleri daha doğru olur.Profesyonel kuru temizlemeciler herhangi bir yıpranma olmamasına özen göstererek bu kıyafetlerin nasıl temizleneceğini bilirler.Kuru temizlemeyi bu konuda bilgilendirmeniz  sonradan ortaya çıkabilecek sorunları önleyecektir.

Kıyafetlerimi ne kadar sıklıkla kuru temizlemeye götürmeliyim?

Kuru temizleme söz konusu olduğunda, en sık sorulan sorulardan biri , “kıyafetlerimi ne sıklıkla temizlemeliyim?” sorusudur.Bu soru genellikle insanlar için bir endişe kaynağıdır.Çünkü kuru temizleme evde makinede yıkamaktan çok daha pahalıdır.Neyse ki,cevaptan memnun kalacaksınız.

Kuru temizleme yapılan giysilerde, her kullanımdan sonra çamaşırlarınızı kuru temizleme zorunluluğunuz yoktur.Elbette, giysilerin nerede ,ne sıklıkta ve nasıl giyildiği kişiye göre değişiklik göstermektedir.Lekeleri gidermek için kullanılan kimyasal maddeler ile çamaşırları kırışıksız hale getirmek için bastırırken kullanılan maddeler sayesinde kıyafetler daha uzun süre temiz kalır.Çok sık kuru temizleme kullanmanız kıyafetlerinizin ömrünü azaltacaktır.

Kuru temizlemeden en iyi şekilde faydalanmak için tiyolar

Profesyonel kuru temizlemecilerin yardımına başvurmak, en sevdiğiniz giysileriniz ile bir ömür geçirmenize yardımcı olacaktır.Mümkün olan en iyi sonuçları almak istiyorsanız,kıyafetlerinizi profesyonel bir kuru temizleme servisine bırakmadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır.

Etiket kontrolu

Giysi üzerindeki etiketlerin kuru temizlemeye gitmeden önce okunması önemlidir.Etiketi okuyarak giysinin herhangi bir özel bakım gerektirip gerektirmediğini tespit etmelisiniz.

Lekeleri arayın

Giysilerinizde dikkat edilmesi gerektiren lekeler ve ya izler varsa, bu konuda,kuru temizleyicinizi bilgilendirdiğinizden emin olun.Çünkü kıyafetleriniz üzerindeki  lekelerin bazıları için daha detaylı bir işlem gerekebilir.Buna ek olarak kuru temizlemecinizin işini daha iyi yapmasına kesinlikle yardımcı olacağınızdan, lekenin kaynağını da belirtmeyi unutmayın

Hasarları kontrol edin

Giysilerinizin mevcut durumunu iyice incelemek için birkaç dakika ayırın.Kenarlar iplikler,kırık fermuar veya kıyafetlerdeki eksik düğmeler gibi sorunlar varsa, bunları bırakırken kuru temizlemeye bilgisini verin. 

Taşıma sırasında giysilerinizi koruyun

Hassas giysilerinizi kuru temizlemeye götürürken doğrudan güneş ışığında bırakmayın.Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak giysilerinizin renklerinin solmasına ve de liflerinin zayıflamasına neden olabilir.Giysilerinizi korumak için koruyucu çantalar kullanın ve bunları arabanızın bagajına koyun.

Cepleri boşaltın

Bazen cep telefonumuzu veya cüzdanımızı pantolonumuzun veya ceketimizin cebinden çıkarmayı unutabilir ve ceplerimiz dolu bir şekilde kuru temizlemeye götürebilirsiniz. Bunu yapmamak için kıyafetlerinizin ceplerinin boş olduğundan ve ceplerinde hiçbirşey olmadığını görmek için iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Kuru Temizleme Hizmeti Sizin Zamandan Tasarruf Etmenizi Sağlar

Kuru temizle konusunda en önemli noktalardan biri de zamandan tasarruf etmenizi sağlayan bir hizmet olmasıdır.Çünkü zamanınız değerlidir.Çoğumuz için, ailemizle ve arkadaşlarımızla geçirdiğimiz vakit iş ya da okulda geçirdiğimiz vakitten daha azdır.Çamaşır yıkamak artık bir düğmeye basmak olsa bile yine de zaman alıcı bir ev işidir.Çamaşır sonrası yapılması gereken ütüler de eklenince hafta sonunu arkadaşlarınız yerine çamaşırlarla geçirmek zorunda kalırsınız.Her ay birkaç TL tasarruf etmek için uğraşmaya değer mi?

Ücretsiz Üye Olun

Geniş bayi ağımızla uzman kuru temizleme, ütü ve yıkama hizmeti veriyoruz.

Üye Olun