Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Koltuk Yıkama

Koltuk Yıkama

Koltuk Yıkama İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Koltuklar artık evlerin vazgeçilmez eşyalarından. Oturma odası, mutfak, salon ya da bazen çocuk odası olmak üzere neredeyse her alanda koltukların olduğundan söz etmek mümkün. Bulundukları ortamlara hem estetik güzellik katan hem de daha farklı işlevler üstlenen koltuklar, zaman içerisinde kirlenebilir. Kirli koltuklar hoş olmayan bir görünümün ortaya çıkmasına yol açar. Bu yüzden de belirli aralıklarla koltukların temizlenmesi gerekir. Ancak koltuk yıkama işleminin, pek çok püf noktası bulunduğunun da göz ardı edilmemesi lazım. Koltukların temizlenmesi esnasında bu hususların gözden kaçırılması, koltuğun temiz olmamasına ya da zarar görmesine yol açabilir. 

 

Koltuğunuzu İyi Tanıyın!

Koltuk yıkama noktasında ilk olarak yıkanacak koltuğun iyi tanınması gerekir. Günümüzde koltuk imalatında kullanılan malzemelerin sayısı oldukça fazla. Özellikle koltukların dış kaplamaları söz konusu olduğunda bu durum daha da belirginleşir. Bu noktada kullanılan her malzeme farklı özelliklere sahiptir. Sahip oldukları özelliklere göre, her koltuğun farklı yöntem ve malzemeler ile temizlenmesi gerekebilir. Bu yüzden de yıkanacak koltuğun dış yüzeyinin hangi malzemeden yapılmış olduğuna dikkat edilmelidir. 

 

Önce Süpürge ile Temizleyin

Gözle görünmese bile koltukların yüzleri zaman içerisinde tozlanır. Bu tozların uzun süre temizlenmemesi, tozların koltuğun içine de geçmesini sağlar. Ancak koltuk yıkama işlemi yapılmadan önce koltuğun elektrik süpürgesi ile süpürülmesi büyük öneme sahiptir. Yıkama işlemi esnasında kullanılan su ile koltuk yüzeyinde toplanan tozların temas etmesi, temizlemek isterken koltuğun daha pis bir hale gelmesine neden olabilir. Su ile temas eden tozlar, koltuğun derinliklerine işleyebilir. Bu durum koltuklarda renk kaybı oluşmasına yol açar. Ayrıca koltuğun iç kısmında hijyenik olmayan bir yüzey oluşması da sağlanmış olur. Bu yüzden de koltuk yıkanmadan önce yüzünün temizlenmesi ve tozlar ile kirlerden arındırılması gerekir. 

 

Deterjanınıza Dikkat Edin!

Koltuk yıkama noktasında göz önünde tutulması gereken bir diğer husus da doğru deterjan seçimidir. Günümüzde, koltuk yıkamak için kullanılabilecek çok sayıda deterjana erişebilmek mümkün. Ancak bu deterjanların pek azı, gerçek anlamıyla temizlik sağlıyor. Bu noktada alınacak deterjanın güçlü bir temizleyici özelliğe sahip olması gerekiyor. Ancak bu gücün kimyasallar ile sağlanması da temizlik için büyük bir tehdit. Zira ağır kimyasal bileşenleri olan temizleyiciler ile koltukları yıkamak, renk solmasına ve deformasyonlara yol açar. Ayrıca bu tür deterjanların kullanımından dolayı ellerde sedef ve egzama başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıkları da ortaya çıkabilir. Koltuk yıkama ya da genel temizlik işlemleri için kullanılabilecek, güçlü olması ile birlikte doğal bileşenler kullanılarak imal edilmiş temizleyicilerin tercih edilmesi hem koltukların hem de insan yaşamının korunması adına daha büyük öneme sahip. 

 

Durularken Kokulandırmayı Unutmayın

Temizlikten sonra güzel kokuların ortaya çıkması, temizliğin en belirgin göstergelerinden. Koltuklar yıkandıktan sonra da durulama esnasında durulama suyuna bir miktar güzel koku ya da parfüm dökerek, kalıcı bir güzel koku yaratabilmek mümkün. Koltukların içlerine çekme özelliklerinin yüksek olmasından dolayı, durulama esnasında uygulanacak kokulandırma işlemi, koltuğun uzun süre güzel kokmasına yol açar. Bunun için de kimyasal parfümler yerine aromatik bitki yağlarının kullanılması daha sağlıklıdır. 

 

Kolay Yıka ile Koltuklarınız Daha Temiz

Elbette koltuk yıkama işlemi için başvurulabilecek başka yöntemler de var. Dışarıdan hizmet almak da bu yöntemlerden biri. Temizlik için yeterince zamanı kalmayan ya da derinlemesine bir temizlik yapılmasını isteyen bireyler için Kolay Yıka önemli olanaklar sağlıyor. Kuru temizleme sektörüne yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan Kolay Yıka, taşınabilir profesyonel makineler sayesinde, yerine yıkama hizmeti alabilmeniz mümkündür. İstanbul ilçesinde bu hizmetten yararlanabilmek için tek yapmanız gereken, Kolay Yıka’nın web sitesine girmek ve üye olmak. Üye olduktan sonra kolayca sipairş oluşturabilir, kendi temizlik takviminizi belirleyebilirsiniz. Üyelerini her geçen gün yeni hizmetler sunan Kolay Yıka firması, koltuklarda derinlemesine temizlik elde etmek isteyenler için son derece ideal. Siz de şimdi www.kolayyika.com. Adresini ziyaret ederek kolayca üye olabilir, ihtiyaç duyduğunuz temizliğin ayağınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz.