Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

Halı Yıkama ve Dezenfektan Süreci

Halı yıkama işlemleri, yaşam tarzının değişmesi ve apartmanlarda yaşamın artması ile firmalar tarafından yapılmaya başlandı. Eskiden evin bahçesinde veya teras gibi alanlarda yapılan bu işlem artık profesyonel yıkama yapan firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Bu sayede zamandan ve yıkama sürecinden tasarruf edilirken firmaların profesyonel ekipmanları ile yıkama ve kurutma süreci tamamlanıyor. Kuru temizleme makinesi veya otomatik makineler ile temizlik işlemini gerçekleştiren İzmir, Ankara ve İstanbul halı yıkama firmaları gibi büyük şehirlerde olan şirketler, halı yıkatacak kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Firmaların fiyatları ise temizleme yöntemine ve halının büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor.

Günümüzde zamandan tasarruf etmenin yanı sıra dezenfekte süreci de önemini artırdı. Covid-19 salgını ile beraber kişiler, hemen her şeyde dezenfektan kullanma eğilimi gösteriyor. Bu süreçte, yıkama yapan firmalar da çeşitli dezenfektan araçlarının kullanımını artırdı. Bu sayede firmalar, sağlık açısından da faydalı hijyenik bir temizlik gerçekleşiyor.

Halı Yıkama Teknikleri

Halı yıkama teknikleri arasında elde yıkama, elde makine ile yıkama ve otomatik makine ile yıkama gibi yöntemler bulunuyor. Elde yıkama eski usül bir yöntem olup evlerin bahçesinde veya terasında, basit tip deterjanlar kullanılarak fırça yardımı ile gerçekleştirilen temizleme işlemidir. Yıkama sonrası yapılan durulama işleminin ardından güneşte kurutularak temizleme işlemi tamamlanır.

Firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen ve olası hatalarda çabuk müdahale imkânı sayesinde halıların zarar görmesini engelleyen bir temizleme yöntemi olan elde makine ile yıkama tekniğinde halı makineler ile yıkanır, bol su ile durulanır ve ardından kurutulur.

Yıkama teknikleri arasında popülerliğini artıran bir yöntem olan otomatik makine ile yıkama işleminde halılar, büyük bir makinenin içine sürülür, bant üzerinde ilerlerken yıkanır ve diğer tarafından yıkanmış bir halde çıkar. Bu yöntemin dezavantajı ise halılar makine içinde yıkandığı için olası hatalarda müdahale şansı bulunmamasıdır.

Kuru Temizleme ile Halı Yıkama

Su ve sabun yerine özel temizleyiciler kullanılan kuru temizleme yönteminde, standart yıkama makinesinden farklı olarak bu işleme özel yıkama makinesi ile temizleme işlemi gerçekleştirilir. Özellikle Ankara ve İstanbul halı yıkama firmaları gibi büyük şehirlerde bulunan firmalar, Covid-19 salgını nedeniyle dezenfekte ve yıkama süreçlerinde bu yöntem ile sağlık açısından hijyenik bir yıkama seçeneği sunuyor. Ayrıca bu yöntem; zaman tasarrufu, kısa sürede zor lekelerin çıkarılması, doku, renk ve yapıya zarar verilmeden temizlik yapılması gibi birçok avantaj sağlıyor. Kullanılan özel temizleyiciler ile yıkama ve dezenfekte süreci gerçekleştirilen kuru temizleme yönteminde halılar, özel yıkama makinesi sayesinde zarar görmeden hızlı ve kolay bir şekilde temizleniyor. Bu sayede hem sağlık hem de temizlik açısından hijyenik bir temizleme işlemi gerçekleştirilmiş oluyor.

Halı Yıkama Fiyatları Neye Göre Değişir?

Halı yıkatma işlemi gerçekleştirecek kişiler tarafından araştırılan bir diğer nokta da yıkama fiyatlarının neye göre değiştiğidir. Yıkama ücretleri, halıların büyüklüğüne, dokusuna, metrekaresine ve yıkama yöntemine göre değişmektedir. Ankara ve İstanbul halı yıkama firmaları gibi büyük şehirlerde bulunan şirketler, ücretler açısından birçok seçenek sunmaktadır. Büyük salon halısı ve küçük çocuk halısı gibi metrekareye göre farklılık gösteren yıkama ücretleri aynı zamanda makine halısı veya el halısı gibi türlere göre de değişkenlik göstermektedir. Örneğin; 5 metrekare olan makine halısının metrekare fiyatı ile aynı büyüklükte olan el dokuma halının metrekare ücreti aynı değildir. Bu nedenle yıkatma işlemleri için halının türü ve metrekaresine göre firmalardan bilgi alınmalıdır.