Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Kumaş Türlerine Göre Temizleme

Kumaş Türlerine Göre Temizleme

Kumaş Türlerine Göre Temizleme Nasıl Olmalı?

Kumaş türleri; dokuma sıklığına, üretildiği ham maddeye ve nefes alıp almamasına göre çeşitli sınıflara ayrılır. Kumaşların leke tutma oranları birbirinden farklı olup her kumaş çeşidi farklı sıcaklık dayanımlarına sahiptir. Bu nedenle temizleme yöntemleri de çeşitlilik gösterir.

Lekeler de farklı yapısal özellikleri sebebiyle birbirinden ayrılır. Kimi lekeler kolaylıkla çıkabiliyorken kimi lekeler ise zorlu olarak nitelendirilir ve kolayca kumaşı terk etmez. Bu gibi durumlarda kumaşa zarar vermeden lekeden kurtulmak için lekenin türünü ve ne zaman oluştuğunu bilmek önemlidir.

Kumaş Türleri ve Özellikleri

Kumaş, tekstil liflerinin bir araya gelmesiyle düzgün bir yüzey oluşturan yapıya verilen isimdir ve ipliklerden oluşur. İplikler üç farklı yolla elde edilir:

  • Hayvanlardan elde edilen iplikler
  • Bitkilerden elde edilen iplikler
  • Sentetik yolla elde edilen iplikler

Kumaşlar üretim tekniklerine göre dokuma, örme ve dokunmamış kumaş olarak sınıflandırılabilir. Dokuma kumaş; atkı ipliğinin dokunmasıyla elde edilir. Dokunmamış kumaş; liflerin birbirine kenetlenmesi ile ortaya çıkar ve bu kumaşa örnek olarak keçe verilebilir. Örgü kumaş; birden çok ipliğin bir ilmekte birleşmesiyle oluşur.

Kumaş Türleri ve Kullanım Alanları

Kumaş türleri kendi içinde; pamuklu, kamgarn, doğal ve sentetik gibi çok sayıda sınıfa ayrılır. Pamuklu kumaşlar; giysi, örtü ve çarşaf gibi günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkar. Kamgarn kumaş çeşitleri de kıyafet yapımında kullanılan kumaşlar arasındadır. Kışın giyilebilen ağır kıyafetler bu kumaştan üretilir. Kaşmir, bu sınıfta yer alan en ünlü kumaştır.

Doğal kumaşlar; nefes alan, terletmeyen, çabuk buruşan, ütü gerektiren ve bakımı zor kumaşlardır. Keten ve ipek gibi kumaşlar bu sınıfta yer alır. Günlük hayatta karşımıza sıklıkla çıkan sentetik kumaşlar ise yazlık kumaş olarak bilinir ve nefes alma özelliği taşır. Ayrıca bu kumaşların bakımı da oldukça kolaydır.

Kumaş Türlerine Göre Temizlik Yöntemleri

Her kumaş türünün yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle lekelere karşı farklı temizleme yöntemleri kullanılmalıdır. Bazı kumaşların emiciliği ve leke tutma niteliği yüksektir. Bu nedenle lekelere karşı farklı çözümler geliştirilmelidir. Temizleme genel olarak üç farklı kategoriye ayrılır:

  • Elde yıkama
  • Makinede yıkama
  • Kuru temizleme uygulamaları

Temizleme yöntemlerinden hangisinin seçileceği, kumaşın cinsine ve lekenin türüne göre farklılık gösterir.

Pamuklu Kumaş

Dayanıklılıkları ile bilinen pamuklu kumaşlarda lekeler türüne göre farklılık gösterse de çoğunlukla makinede yıkanır ve temizleme işlemi gerçekleştirilir. Elde yıkama veya kuru temizleme tercih etmek de yanlış değildir.

İpek Kumaş

İpek kumaşlar oldukça hassastır. Temizleme yöntemi olarak elde yıkama veya kuru temizleme önerilir. Elde yıkama yöntemi, lekeler üzerinde yeterince etkili değildir. İpek kumaşlardan lekeleri çıkarmak için kuru temizleme en etkili yöntemdir.

Keten Kumaş

Elbiselik kumaş ve pantolon seçimlerinde sıklıkla tercih edilen keten kumaş, kir tutmaması ve kendini salmaması ile bilinir. Yansıtıcı özelliği bulunduğu için renk solması gibi riskleri en aza indirir. Keten kumaşı yüksek sıcaklıklarda yıkamamanız önerilir. Elde ve makinede yıkamanın yanı sıra leke türüne göre kuru temizleme de tercih edilebilir. Keten kumaşın uzun süreli kullanımı isteniyorsa, elde ılık suyla yıkama veya kuru temizleme en doğru tercihlerdir.